Doğanyurt Belediyesinin düzenlediği 3. Kestane Balı Festivali 03.08.2018 tarihinde Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz’in katılımı ile  başladı.

    3. Kestane Balı Festivali programına Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz, Kastamonu Milletvekili Metin Çelik, 26. Dönem Milletvekili Murat Demir, Doğanyurt Kaymakamı Ahmet Altun, Doğanyurt Belediye Başkanı Ahmet Kaya, Ak Parti İl Başkanı Doğan Ünlü ve vatandaşlar katıldı.

      Festivalin birinci günü  Doğanyurt Tepebaşı Camii’nde Şehitler ve Doğanyurt Ecdadı için Mevlid-i Şerif okutulmasıyla başladı.

      İstiklal marşı ve saygı duruşunun ardından açılış konuşmalarına geçildi.

      Festivalin Doğanyurt için önemli olduğunu, adeta bir bayram yaşattığını ifade eden Kaymakamımız Sayın Ahmet Altun; ''Doğanyurt kestane balı,Doğanyurt'un el değmemiş ormanlarının en güzel ağaçlarından biri olan kestane ağaçlarının bahar mevsiminde çiçek açmasıyla birlikte,arıların kestane çiçeklerinden elde ettiğinektarlardan üretilmektedir.Ülkemizin kilometre başına en fazla yeşil örtünün bulunduğu ilçelerden biri olan Doğanyurt'ta üretilen kestane balının tek katkı maddesi uçsuz bucaksız yeşil örtüsünde barındırdığı kestane ağaçlarıdır.Doğanyurt'ta 2018 yılında kayıtlı 83 adet işletme olup toplamda 8039 arılı kovandan 41 ton bal üretimi gerçekleştirildi.Kestane balındaki minerallerin,çiçek balından farklılık göstermesi ve sağlık açısından kestane balının yararları dikkat çekmektedir.Adale ağrıları,kas titremesi,nefes darlığı,astım,bronşit,beyin felci,sinir hastalıkları,sedef hastalığı,cilt bozuklukları,öksürük,boğaz enfeksiyonu gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.Ayrıca yapılan bilimsel araştırmalarda kestane balının gözleri güçlendirdiği ortaya konulmuştur.Bu bağlamda kestane balının üretiminin artması,arıcıların bilinçli üretim yapması,çalışmaları devam eden,alınması durumunda ilçemiz adına büyük yararlar getirecek olan coğrafi işaret hem ilçemiz ekonomisi hem de üreticilerimiz açısından büyük önem teşkil etmektedir.İlçemiz için üçüncüsü düzenlenen bal festivalinin hayırlı olmasını diler uzaktan yakından katılan sizlere ve bal üreticilerimize teşekkür ederim'' şeklinde konuştu.
    Kestane Balı Festivali Ağası seçimi ve sanatçı Orhan Canayakın’ın konseri ile devam eden program, kaymakamımız Sayın Ahmet Altun'un Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz’e Festivale  katılımlarından dolayı plaket takdimi ile sona erdi.